Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Poradnik

Zajęcia dodatkowe – kiedy warto je rozważyć?

Zajęcia dodatkowe – kiedy warto je rozważyć?

Niezależnie od tego, czy Twoja pociecha idzie do pierwszej klasy, czy może jest już uczniem, który ma za sobą kilka lat edukacji – zajęcia dodatkowe to doskonały sposób na rozwój pasji i zainteresowań. Wysłanie na nie dziecka niesie szereg korzyści. Kiedy warto się na nie zdecydować i jakie wybrać? Zobaczmy, co warto wiedzieć na ten temat.

Zajęcia dodatkowe – dlaczego są ważne?

Zajęcia dodatkowe to okazja dla dziecka, by rozwijać swoje zainteresowania lub poznać nowe hobby. To również szansa na nawiązanie nowych znajomości, które często przetrwają więcej lat niż te ze szkolnej ławki. Nie można myśleć o nich jako o kolejnym obowiązku dla dziecka. W rzeczywistości oferują one wyjątkową przestrzeń, w której Twoja pociecha może się rozwijać i odkrywać swoje talenty. 

Zajęcia dodatkowe wpływają też na dobre samopoczucie – jeśli oczywiście są dobrze dobrane do potrzeb malucha. Przy ich wyborze warto porozmawiać dzieckiem i uwzględnić jego preferencje. Dopasuj je też do jego grafiku tak, by nie okazało się nagle, że nie ma dla siebie w ogóle czasu wolnego. 

Pamiętaj – pierwsze lata podstawówki są mniej wymagające niż klasa 7 – wtedy dużo czasu dzieci poświęcają na przygotowanie się do egzaminu ósmoklasisty. Z jednej strony warto dać im przestrzeń na naukę, z drugiej – oderwanie się nieco od niej na zajęciach dodatkowych będzie bardzo dobrym pomysłem.

Zajęcia sportowe – dla aktywnych dzieci

Wśród zajęć dodatkowych szczególne miejsce zajmują te sportowe. Bez problemu w swojej okolicy, a nawet szkole, znajdziesz różne oferty, dopasowane do dzieci w każdym wieku. Czy to będzie piłka nożna, koszykówka, gimnastyka, tenis stołowy, pływanie, sztuki walki, taniec – wszystko to pozytywnie wpłynie na kondycję, rozwój fizyczny oraz nastrój Twojej pociechy. 

Warto sprawdzić też mniej typowe sporty. Jeśli Twoje dziecko uwielbia konie, być może zainteresuje je jeździectwo. W tym wypadku jednak w okolicy powinna być gdzieś stadnina. Nawet jedna godzina w tygodniu pozwoli na naukę cierpliwości, skrupulatności, opanowania oraz odpowiedzialności.

Zajęcia artystyczne – rozwijają kreatywność

Inwestowanie w kreatywność Twojego dziecka jest zawsze dobrym pomysłem. Jeśli lubi rysować, malować czy pracować z plasteliną, warto rozważyć zapisanie go na dodatkowe zajęcia artystyczne. Szkoły często oferują szeroki wybór tego typu dodatkowych lekcji, które mogą pomóc Twojemu maluchowi odkryć nowe pasje i talenty. Oczywiście warto pamiętać, by kojarzyło się to przede wszystkim z dobrą zabawą, a nie obowiązkiem!

Zajęcia językowe – przydatne umiejętności na przyszłość

Zdobycie kompetencji językowych na wczesnym etapie edukacji może okazać się niezwykle korzystne dla Twojej pociechy w przyszłości. W końcu dzieci uczą się języków szybciej i zdecydowanie łatwiej im to przychodzi niż dorosłym, dlatego warto wykorzystać ten czas na rozwijanie u nich umiejętności językowych. 

Szkoły językowe często oferują różne zajęcia, które mogą być dla Twojego dziecka świetnym początkiem do dalszego rozwijania umiejętności językowych. Z łatwością znajdziesz mnóstwo ofert – zarówno tych stacjonarnych, jak i online.

Zajęcia muzyczne – dla tych, którzy chcą grać na instrumencie

Muzyka może być dla Twojego dziecka nie tylko formą relaksu, ale również sposobem na odkrycie ciekawej pasji. Gra na instrumencie muzycznym pomoże mu rozwijać umiejętności manualne, a także wrażliwość artystyczną. Warto zatem rozejrzeć się za szkołą muzyczną lub dodatkowymi zajęciami, np. grą na pianinie lub gitarze. Możliwe jest również znalezienie lekcji indywidualnych z nauczycielem, jednak pamiętaj, że będą one droższe.

Czy warto wysłać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Zajęcia dodatkowe są doskonałym sposobem na rozwijanie zainteresowań i pasji Twojego dziecka. Sport, sztuka, języki obce, muzyka – wszystko to jest dostępne dla Twojego dziecka jako forma dodatkowych zajęć. Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby Twoje dziecko czerpało z tych zajęć radość i satysfakcję, a nie odczuwało je jako ciężar. Najlepsze efekty przyniesie rozwijanie ich naturalnych predyspozycji i zainteresowań – nic na siłę!

Artykuł sponsorowany