Nauka języka angielskiego może przebiegać płynnie i w połączeniu z doskonałą zabawą. Zobacz, jak w naturalny i niewymuszony – a przy tym przyjemny dla dziecka – sposób wprowadzić je w zupełnie nowy lingwistyczny świat.
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy powinno rozpocząć naukę z dzieckiem, aby było mu później łatwiej opanować język angielski. Im wcześniej tym lepiej. Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie trudne. Wystarczy jedynie pamiętać o tym, aby nauka była przeplatana zabawą. Warto wzbudzić pasję, która z wiekiem będzie wzrastać.
Kiedy warto rozpocząć naukę języka angielskiego u dziecka?
Naukę języka angielskiego warto rozpocząć jak najwcześniej – nawet już w wieku niemowlęcym. Oczywiście każdy z etapów musi być dostosowany do możliwości poznawczych pociechy. Świetnym wsparciem w edukacji tak małych dzieci są książeczki rysunkowe. Rodzic może po angielsku na bieżąco opisywać, co znajduje się na obrazkach. W ten sposób dziecko może się osłuchać z danym językiem i jego melodyką. Ciekawym sposobem jest również mówienie do dziecka i wydawanie mu prostych poleceń, na przykład „Come to mummy”. Ani się obejrzysz, jak pociecha zacznie rozumieć Twoje komunikaty i aktywnie na nie odpowiadać.
Bajki i piosenki w języku angielskim – zabawa przez naukę
Wszelkiego typu bajki i piosenki pozwalają w łatwy sposób przyswoić nowe słówka, sformułowania, a także osłuchać się z brzmieniem języka angielskiego. Na dodatek niosą ze sobą sporo rozrywki i radości. Dlatego też są jednym z lepszych sposobów na przemycenie do codzienności elementów lingwistycznych. Ciekawą metodą jest również czytanie dziecku na głos bajek po angielsku oraz pokazywanie mu ilustracji, dzięki której pociecha może domyślić się, co tak naprawdę wydarzyło się w danej historyjce. Tanie książki po angielsku dla dzieci znajdziesz na stronie internetowej https://englishbookclub.pl/.
Rozmowa z dzieckiem w języku obcym – świetny sposób na naukę
To również dobry sposób na osłuchanie się dziecka z językiem obcym. Sprawdza się to nie tylko w przypadku rodzin dwujęzycznych. Wystarczy, że rodzic potrafi wyrazić choćby proste komunikaty i wymienić je z drugim rodzicem, a po jakimś czasie również i dziecko będzie w stanie przyłączyć się do wymiany prostych sformułowań.
Ocenianie dziecka – warto czy nie warto?
W przypadku małych, kilkuletnich dzieci wystawianie ocen za opanowanie języka może nie mieć sensu. Negatywna opinia może skutecznie zniechęcić pociechę i zdemotywować ją do dalszej nauki, co może mieć fatalne konsekwencje. Na tym etapie chodzi przede wszystkim o podejmowanie aktywnych prób mówienia i słuchania języka. Popełnianie błędów jest naturalną wypadkową procesu uczenia się. Zdecydowanie lepiej pozytywnie wzmacniać dziecko i chwalić je za wypowiadane słowa, aby podtrzymać zainteresowanie pociechy w zakresie poznawania języka obcego. To motywuje je do dalszej pracy i wysiłku. Daje bodziec do większych starań i dodatkowej pracy.