Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Nauka

Tester oprogramowania – studia dla nieszablonowych ludzi

Tester oprogramowania – studia dla nieszablonowych ludzi

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem oryginalnego kierunku studiów, zdecydowanie warto rozważyć coś wyjątkowego – testera oprogramowania. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, na czym polegają te studia, czego się na nich nauczysz i jakie otwierają one możliwości zawodowe.

Tester oprogramowania – czego uczą te studia?

Nazwa tego kierunku może sugerować, że na studiach jako tester oprogramowania będziesz zajmował się tylko… testowaniem oprogramowań. To jednak byłoby spore uproszczenie tematu. Po ukończeniu tego kierunku staniesz się specjalistą w znacznie szerszym spektrum. Można tu wymienić między innymi:

  • weryfikację i walidację oprogramowania,

  • wykrywanie nieprawidłowości funkcjonalnych i niefunkcjonalnych (np. w zakresie niezawodności, wydajności i użyteczności),

  • zapobieganie awariom oprogramowania,

  • identyfikację przyczyn występowania tych awarii,

  • zapewnianie jakości (Quality Assurance),

  • zarządzanie procesem i zespołem testowym,

  • poznanie standardów jakości ISTQB.

Rośnie zapotrzebowanie na absolwentów kierunku tester oprogramowania

Niepodważalnym faktem jest, że mimo różnych kryzysów (lokalnych i globalnych), branża IT wciąż dynamicznie się rozwija. To ma swoje przełożenie na rynek pracy, a dokładnie na zapotrzebowanie na pracowników tej branży. Rozchwytywani są nie tylko programiści, ale ostatnio coraz częściej również testerzy oprogramowania. Firmy z różnych sektorów potrzebują specjalistów, którzy zapewnią najwyższą jakość ich produktów, co pozwoli im skutecznie rywalizować z konkurencją. Zatrudnienie można znaleźć w firmach zajmujących się produkcją gier komputerowych oraz w sektorze bankowym, gdzie oprogramowanie pełni istotną funkcję.

Studia z testowania oprogramowania otwierają więc drzwi do wielu perspektywicznych stanowisk i nie należy obawiać się braku zatrudnienia po ich ukończeniu. W branży IT znajdzie się również wiele bardziej ogólnych kierunków, które pozwalają rozeznać się we własnych zainteresowaniach np.: informatyka: https://vistula.edu.pl/kierunki-studiow/informatyka czy infromatyka w wersji online: https://vistula.edu.pl/kierunki-studiow/informatyka-online

Szeroki wybór praktyk i staży

Studenci kierunków zaliczanych do szeroko pojętej branży IT zazwyczaj nie mają większych problemów z dostaniem się na praktyki i/lub staże. Często to firmy same zapraszają studentów do siebie, oferując możliwość nauki i zdobycia stałego zatrudnienia po odbyciu praktyk lub staży. Poza tym to świetna okazja do zastosowania zdobytej wiedzy w rzeczywistych sytuacjach. Współpraca z doświadczonymi specjalistami w połączeniu z pracą nad praktycznymi projektami IT doskonale przygotowują do wejścia na rynek pracy jako tester oprogramowania. Studia te to dobry wybór – najlepiej przekonaj się sam!

Artykuł sponsorowany