Przedstawiciel handlowy jest zawodem wielozadaniowym, co sprawia, że musi posiadać szereg przydatnych umiejętności do wykonywania swojej pracy. Wbrew temu jak wysoki próg umiejętności jest tutaj stawiany, to wymagania do wykonywania tej pracy nie są zbyt wygórowane. Jest to również zawód interdyscyplinarny, bo w zależności dla jakiej branży pracuje taką wiedzę musi pojąć, by sprostać licznym pytaniom od klientów. Przedstawiciel handlowy jako najbardziej uniwersalny zawód wszech czasów? Przekonajmy się.
Przedstawiciel handlowy praca
Praca przedstawiciela handlowego jest bardzo wymagającym zawodem. Aczkolwiek powszechnie popularnym i najczęściej rozchwytywanym przez młode osoby wkraczające na rynek pracy. Dlaczego tak jest? Dlatego ponieważ praca jako przedstawiciel handlowy pozwala zdobyć jedne z najbardziej pożądanych praktycznych doświadczeń. Jest to między innymi wysoki rozwój umiejętności negocjacyjnych, prowadzenia rozmów biznesowych, budowania relacji z klientem oraz brania czynnego udziału we wspieraniu działu dystrybucji.
Przed podjęciem kandydatury na stanowisko przedstawiciela handlowego warto jest przeprowadzić analizę SWOT, by dowiedzieć się czy posiadamy umiejętności przydatne i cenione w tym zawodzie. Jedną z bardziej przydatnych umiejętności w tej pracy jest pewność siebie. Człowieka odbiera się wtedy jako przekonanego o słuszności swoich słów. Ponadto dobrze jest posiadać zdolność płynnego prowadzenia dialogu i budowania relacji z drugą osobą.
Reasumując, przedstawiciel handlowy to praca, w której ciągle utrzymuje się kontakt z klientem przez różne strumienie. W tym zawodzie działamy poniekąd jako odrębna jednostka organizacyjna, która ma bezpośredni wpływ na proces dystrybucji. Do głównych zadań handlowca należy: prowadzenie sprzedaży, budowanie relacji z klientem, sporządzanie umów i rozwiązywanie ewentualnych problemów klientów.
Jak zostać przedstawicielem handlowym?
Zostanie przedstawicielem handlowym nie wymaga od nas bezpośrednio określonych umiejętności i wcześniejszego doświadczenia. W przypadku chęci podjęcia pracy jako przedstawiciel handlowy naszym niemalże jedynym stawianym wymaganiem jest nasza chęć do pracy. Natomiast należy wspomnieć tutaj o dość rozwiniętym procesie rekrutacji, który przeważnie wygląda w następujący sposób: wstępny etap rekrutacji jest prowadzony w ten sposób, aby skutecznie zbadać nasze umiejętności interpersonalne. Następnie przechodzimy do etapu drugiego, gdzie mamy przeprowadzić prowizoryczny dialog z klientem w celu przedstawienia produktu. Kolejnym etapem jest jednodniowy wyjazd w teren w celu sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. Po prawidłowym przejściu procesu rekrutacji. Zostajemy wysłani na obowiązkowe szkolenie produktowe, które zazwyczaj trwa od 7 do 14 dni. W większości przypadkach próbna umowa zostaje podpisana przed szkoleniem. Po szkoleniu spędzamy miesiąc na umowie próbnej, a następnie zostajemy weryfikowani pod względem wydajności sprzedaży. Gdy proces przebiegnie pomyślnie, wówczas otrzymujemy umowę etatową na okres 3 do 6 miesięcy.
Przedstawiciel handlowy – zarobki
Zarobki przedstawiciela handlowego warunkuje się od branży dla jakiej pracuje. Jednakże możemy przyjąć, że będą to aktualnie górujące na rynku. Czyli branża elektroniczna, fotowoltaiczna, beauty, medyczna, motoryzacyjna, czy też wszelkiego rodzaju firmy związane z przemysłem. Wówczas można przyjąć, że gdy pracujemy w jednej z powyższych kategorii, to nasze zarobki miesięczne będą oscylować w przedziale od 2 500 zł do 5 000 zł netto. W przypadku tej branży nierozłącznym elementem wynagrodzenia są różnego rodzaju premie i prowizje od sprzedaży.