Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

PoradnikPsychologia

Pozytywne nastawienie

Pozytywne nastawienie

Pozytywne nastawienie w bardzo dużym stopniu zmienia nasz światopogląd, a wraz z nim cały nasz zewnętrzny świat. Jednak niewiele osób jest w stanie dostąpić tak wspaniałej siły jakie niesie ze sobą pozytywne nastawienie. Dzieję się tak za sprawą olbrzymiej masy wątpliwości, co do jakiejkolwiek zmiany, gdyż większość osób oczekuje jej z chwili na chwilę. A jak większość zachodzących zmian w naszym życiu i tak samo to wymaga czasu. Pozytywne myślenie przez godzinę na pewno nieznacznie wpłynie na twoje życie, ale poświęć temu cały swój wolny czas w głowie, a na pewno rezultaty będą Cię zaskakiwać.

Pozytywne nastawienie - emocje pozytywne i negatywne

Pozytywne nastawienie – emocje pozytywne i negatywne

Myślenie w sposób pozytywny to nic innego jak podejmowanie działań wewnątrz swojego umysłu polegających na przeprowadzeniu selekcji myśli przewodnich. Mowa tutaj oczywiście o myślach pozytywnych takie, które podnoszą nas na duchu i poprawiają samopoczucie.

Taki proces selekcji myśli polega na skoncentrowaniu się na jak największej ilości dobrych myśli, a jak największym wykluczeniem tych negatywnych. Pozytywne myślenie przynosi do nas ogromną moc twórczą, które powoduje nieskończone źródło szczęścia w naszym życiu. Wbrew pozorom nie jest to, aż takie trudne do opanowania. Wymaga jedynie naszych chęci i zaangażowania się w ten proces oraz oczywiście cierpliwości. W połączeniu tych trzech poprzednich warunków jakie musimy spełnić. Wówczas dostąpimy niezwykłej przemiany w życiu. Kiedy wystarczająco precyzyjnie skoncentrujemy się na selekcji myśli nasze życie będzie malowane w zupełnie innych barwach niż dotychczas. Niewiele jednak osób ma taką świadomość, że na ogół są sami sobie winni swoich pasm niepowodzeń.

Wkręcając się w ciąg negatywnych myśli jednocześnie przyciągając kolejne i tak pętla tworzy okrąg, który tworzy nieskończoność. Tylko my sami możemy rozbić ten krąg złych myśli przynoszących nieszczęście. Dobrze zatem, czy istnieją jakieś porady jak zabrać się za selekcjonowanie myśli? Odpowiedź brzmi: Oczywiście, że tak. Aczkolwiek trzeba uwierzyć i poświęcić czas, by doznać prawdziwych efektów. Zacznijmy więc pierw od tego jak ugasić źródło negatywnych myśli. Na początku musimy sobie zdać sprawę z kilka istotnych faktów takich jak to, że: 

  • nie powinniśmy się martwić rzeczami na które nie mamy wpływu
  • nie traćmy zbyt dużej ilości czasu na rozpamiętywanie niepożądanych myśli

Ponadto powinniśmy zawsze zlokalizować źródło naszych problemów, bo tylko znając dobrze wroga jesteśmy w stanie z nim walczyć. W porządku, gdy już zapoznaliśmy się z trzonem najważniejszych zadań jak zwalczać negatywne myśli, to skupmy się teraz jak potęgować te pozytywne. Więc tak podczas, gdy dotrze do nas pozytywna myśl choćby była to najmniejsza głupota to i tak powinniśmy ją pielęgnować w naszej głowie jak najdłużej. W sposób taki jakby miała być jedynym źródłem światła w ciemnej i strasznej jaskini. Celebrujmy i rozmyślajmy nad wszystkim co pozytywne. Doceniajmy wszystko co nas otacza. Mimo wszystkich przeciwwskazań pozostawmy lekki uśmiech na twarzy.

Techniki pozytywnego myślenia

Techniki pozytywnego myślenia

Można powiedzieć, że już lekko w poprzednim akapicie mogliśmy się natknąć na pewne techniki. Lecz nie każdy mógł je dostrzec. Dlatego w tym miejscu na piętnujemy je w taki sposób, by stały się one jasne i klarowne dla wszystkich. Zatem przejdźmy do wymienienia w punktach technik wspomagających proces pozytywnego myślenia.

  • Celebruj małe osiągnięcia i sukcesy
  • Doceniaj każdy uśmiech i życzliwość
  • Mimo wszelkich przeciwwskazań jakie napotkasz, to myśl, że zawsze Ci się wszystko uda
  • Staraj otaczać się wśród ludzi nastawionych pozytywnie 
  • Nie narzekaj i unikaj przebywania wśród osób narzekających

Powyższe techniki, a raczej porady jak skutecznie pomóc sobie w utrzymaniu pozytywnego nastawienia są uniwersalne i dla każdego mogą objawiać korzyść w inny sposób. Ponadto nie w każdym przypadku mogą przynieść obiecywany rezultat, aczkolwiek na pewno nikomu nie zaszkodzą. Reasumując powinniśmy pamiętać, że proces pozytywnego myślenia jest czasochłonny i wymagający poświęceń. Aby zauważyć jakiekolwiek rezultaty musimy być odpowiednio cierpliwi. Na koniec możemy wspomnieć, że pozytywne nastawienie skutecznie zwalcza, lub ogranicza stres w pracy.