Liczba Pi większości jest znana jako zwykły symbol matematyczny potrzebny, by obliczyć pole koła lub okręgu. Czy jednak rzeczywiście jest on tak nudny i mało znaczący, jak może się wydawać?
Może najpierw poznajmy kilka faktów o liczbie Pi
Liczba π (liczba Pi) – to wykorzystywana już w starożytności m. in. przy budownictwie i rolnictwie, stała matematyczna (inaczej również stała Archimedesa) o przybliżonej wartości 3, 1416. Jest to wynik, który wyjdzie zawsze, gdy podzielimy obwód danego koła przez długość jego średnicy. Liczba ta jest zauważalna w matematyce jak i fizyce, na przykład przy powszechnym obliczaniu obwodu koła lub objętości kuli.
To może teraz trochę historii
W III wieku przed naszą erą liczba Pi została zaokrąglona do dwóch miejsc po przecinku przez zafascynowanego nią Archimedesa, gdyż wcześniej jej wartość była uznawana za przybliżenie cyfry 3.
W 1706 roku Wiliam Jones wprowadził symbol π, który jest pierwszą literą greckiego słowa, tłumaczonego na ”obwód”. Używanie go zostało rozpowszechnione za to przez Leonharda Eulera.
Liczba Pi jest również nazywana ludolfiną, gdyż Ludolph van Ceulen policzył jej wartość do trzydziestego piątego miejsca po przecinku. Został on uznany za naprawdę mądrego człowieka, gdyż w jego czasach było to naprawdę wielkie odkrycie matematyczne.
Dzisiaj nowoczesne komputery i obszerne dyski pamięci pozwalają na większe osiągnięcia w tej dziedzinie. W 2014 roku, po dwustu ośmiu dniach obliczeń, otrzymano dużo większy wynik niż w poprzednich latach. Było to, aż 13, 3 biliona znaków po przecinku.
Istnieje też inny rekord związany z liczbą Pi. Chodzi o rekord Guinnesa zapamiętywania tej liczby. Pobił go 60-letni Japończyk Haraguchi Akira, który potrzebował równo szesnastu godzin i dwudziestu ośmiu minut (licząc jedno czy dwuminutowe przerwy na tak zwane „wzięcie oddechu” czy łyka wody), by wyrecytować z pamięci, aż sto tysięcy cyfr!
Wielkie zainteresowanie ludolfiną doprowadziło nawet do ustanowienia Dnia Liczby Pi, odbywającego się co roku, 14 marca. Jest to prawdopodobnie związane z występowaniem pierwszych trzech cyfr tej liczby: 3, 14. Odpowiadają one numerowi miesiąca jakim jest marzec oraz jego czternastego dnia.