Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Nauka

Filologia – dla kogo to kierunek?

Filologia – dla kogo to kierunek?
W czasach, gdy podróże stają się najlepszą formą kształcenia, a granice coraz to większej ilości państw są otwarte praktycznie dla wszystkich pojawia się pytanie: Jak porozmawiać z obcokrajowcami? Bezsprzecznie pierwsze miejsce wśród najczęściej używanych języków za granicą jest język angielski. To właśnie jego powszechność i praktyczność na całym świecie sprawia, że używa go coraz więcej osób. Coraz więcej osób również stwierdza, że chce się go nauczyć w przyszłości. Tylko… czy język angielski jest jedynym językiem, który cieszy się tak ogromną popularnością? Może są jakieś inne, których nie zauważamy?

Nauka języków obcych jeszcze jakiś czas temu nie cieszyła się dużą popularnością.

Wszystko zmieniło się, gdy podróże zaczęły być bardziej popularne, wakacje za granicą owiane były koniecznością dogadania się tamtejszymi obywatelami- ludzie zaczęli próbować sił „na migi”. Niestety, sposób „na migi” stał się niewystarczający do sprawnej komunikacji, dlatego nauka języków obcych stała się dobrym zarobkiem- kursy, szkoły językowe zaczęły przynosić zyski.
Dla młodych ludzi, którzy oprócz suchej nauki języka chcieli także zasięgnąć wiedzy o tekstach w danym języku świetnym wyjściem stał się kierunek studiów- filologia. Jest to nauka zaliczana do grona humanistycznych, w której chodzi o zgłębianie języka i literatury w danej populacji- czyli w danym państwie porozumiewających się językiem, np. językiem angielskim tak popularnym. Przedmiotem badań jest tekst. Dla każdego języka jest oddzielny kierunek studiów, ponieważ literatura każdego kraju jest różna i wielobarwna. Wybór filologii jako swojej drogi życiowej nie jest złym wyborem, ponieważ jeśli kiedyś nam się rozmyśli zostanie tłumaczem, zawsze zostajemy z umiejętnością władania językiem obcym. Jest to ważna umiejętność z punktu widzenia pracodawcy- kiedy to firmy dość często współpracują z większymi firmami z zagranicy.

Jak wygląda rekrutacja na filologię?

Kierunek ten jest dostępny na większości uczelni, ponieważ cieszą się one dość dużą popularnością wśród maturzystów. Limity są zazwyczaj wyczerpane, a nie ma możliwości stworzenia większej ilości miejsc. Sytuacja ma się podobnie, czy to na uczelniach państwowych, czy prywatnych. W każdym mieście, zarówno Warszawie, czy Iławie i każdej innej, gdzie jest choćby filia danej uczelni jest dostępny kierunek taki jak filologia. Odmian jest dużo, ponieważ i języków jest niezliczenie wiele. Najpopularniejsze są: filologia angielska, niemiecka a w ostatnich czasach filologia krajów dalekiego wschodu- język chiński czy japoński zdaniem studentów jest łatwiejszym do nauki, niżeli nasz język ojczysty, polski.

Progi punktowe na filologię

Progi na filologię nie są zbyt wygórowane, jednak wobec dużego zainteresowania maturzystów progi zazwyczaj wzrastają, aby wyklarować te najlepsze głowy z setek zainteresowanych. Wszystko jednak zależy od uczelni, na którą chcemy aplikować. Istnieją jednak sztywne zasady, które obowiązują w każdej rekrutacji. Z pewnością trzeba zdać maturę- matematyka, język obcy i język polski to minimum, które musimy zdobyć, by marzyć o studiach (to zasady o których każdy wie). Zdając maturę, warto mieć na uwadze szczególnie: dobry wynik z języka polskiego oraz języka obcego (najlepiej tego, na jaki język aplikujemy) najlepiej na poziomie rozszerzonym, który umożliwi zajęcie wyższego miejsca w rekrutacji.
Sprawdź artykuł na temat: Jak zostać psychologiem?