Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Nauka

Co lepsze – indywidualna nauka angielskiego czy nauka w szkole językowej?

Co lepsze – indywidualna nauka angielskiego czy nauka w szkole językowej?

Dziś znajomość języka obcego jest kluczową kompetencją. Dlatego warto już od najmłodszych lat zakorzenić w dziecku jej zdobywanie i poszerzanie. Na początek odpowiedni będzie język angielski, ponieważ posługuje się nim większość państw na świecie. Co wybrać, żeby skutecznie się go nauczyć? Samodzielna nauka czy profesjonalny kurs językowy? Przeczytaj nasz artykuł i sam zdecyduj!

Angielski dla dzieci – co jest ważne?

Nauczanie obcego języka to pewne wyzwanie. Wymaga dopasowania materiałów edukacyjnych i sposobów przekazywania wiedzy do wieku dziecka. Inaczej będzie się uczył trzylatek, a inaczej nastolatek. Najmłodsi świetnie przyswajają nowe wiadomości poprzez zabawę, jak np.:

  • śpiew i taniec,
  • gry planszowe oraz inne rozgrywki zespołowe,
  • śmieszne wierszyki edukacyjne,
  • rebusy lub łamigłówki.

Wiedząc o tym, załoga szkoły językowej Early Stage już od niemal 30 lat prowadzi kursy języka angielskiego, które zawierają między innymi powyższe elementy. Podzielono je na kilka kategorii – w zależności od wieku dzieci. Zajęcia odbywają się w jednorodnych, rówieśniczych grupach, które tworzone są w oparciu o poziom zaawansowania uczniów.

Jeżeli chodzi o same materiały do nauki, muszą one być absorbujące uwagę i dopasowane do wieku ucznia. Barwne grafiki, angażujące ćwiczenia, zabawne rebusy, kreatywne rymowanki – wszystko to pozytywnie wpłynie na rozbudzenie językowej ciekawości ucznia i ułatwi proces zapamiętywania. Dlatego właśnie tak ważna jest staranna selekcja źródeł nauki. Nieciekawe i nieangażujące pomoce edukacyjne mogłyby zniechęcić do pogłębiania wiedzy językowej.

Samodzielna nauka języka – wady i zalety

Samodzielna nauka języka angielskiego wymaga sporej determinacji. Nie oznacza to jednak, że opanowanie materiału samemu jest niemożliwe. Wręcz przeciwnie – niektóre dzieci wolą uczyć się w spokojnych, domowych warunkach i o wiele lepiej przyswajają sobie treści niż podczas nauki w grupie. Jakie są wady takiego rozwiązania? 

  • brak nadzoru kompetentnej osoby – dziecko nie dostaje informacji zwrotnej dotyczącej postępów, jakie czyni,
  • nadmiar bodźców – istnieje szansa, że telefon lub laptop będzie skutecznie zniechęcał do dalszej nauki, co może skutkować zmniejszeniem motywacji,
  • brak możliwości ćwiczenia rozmowy – nic tak nie pomaga w nauce języka, jak rozmowa z drugim człowiekiem. Gdy dziecko uczy się samo, nie ma szansy sprawdzić się w konwersacji z rówieśnikami. 

Samodzielna nauka ma również zalety. Warto porozmawiać ze swoim dzieckiem i dowiedzieć się, jaki tryb nauczania preferuje. Może się okazać, że znacznie szybciej przyswaja materiał w domu, a jego poziom znacznie przewyższa ten na zajęciach w szkole. Należałoby wtedy zadbać o to, żeby dziecko wciąż się rozwijało – np. kupić mu nowe gry edukacyjne, fiszki lub poszukać kursu języka angielskiego dostosowanego do jego umiejętności. 

Zaletą samodzielnej nauki jest na pewno brak limitów czasowych. Młoda osoba może sama zdecydować, w jakich godzinach oraz w jakim tempie woli się uczyć. Może również wybrać tematykę, jaka ją interesuje i którą woli opanować na wyższym poziomie, np. słownictwo związane ze szkołą, równieśnikami lub zwierzętami. Dużą zaletą, oprócz nauki samego języka, jest również wzmocnienie samodyscypliny. Warto co jakiś czas sprawdzać postępy dziecka i dowiedzieć się, czy trzyma się swoich założeń. Jeśli np. na początku określiło, że chce się uczyć 10 nowych słówek słówek dziennie, to warto się go zapytać, czy trzyma się swoich założeń. W ten sposób dowiesz się, czy samodzielna nauka jest skuteczna, czy też nie. Jeśli zauważysz, że dziecko ma kłopoty z materiałem, rozważ zapisanie go na kurs języka angielskiego. W szkole językowej zajęcia dostosowane są do poziomu i wieku uczniów, co znacznie pomaga skutecznie opanować materiał. 

Kurs językowy – jak wybrać?

Na początek zwróć uwagę na metody nauczania, jakie są stosowane w danej szkole językowej. Ważne, aby program był ambitny, a lekcje – pasjonujące dla dzieci. Nauka języka powinna być przygodą! Warto zapoznać się z opiniami rodziców, których pociechy uczęszczały już tam na zajęcia. Nie bez znaczenia pozostaje renoma miejsca. Early Stage organizuje kursy dla najmłodszych od blisko 30 lat. Początkowo jedna niepozorna, lecz prowadzona z pasją szkoła z czasem rozwinęła się do ogólnopolskiej rangi – Early Stage ma obecnie ponad 500 szkół w całej Polsce. Angielski dla dzieci w Bydgoszczy? A może kurs dla nastolatków odbywający się w Poznaniu? Znajdź oddział szkoły w swojej miejscowości i zadbaj o rozwój swojego dziecka od najmłodszych lat. Szkoła, która wykorzystuje w swojej metodzie nauczania naturalną potrzebę ruchu dziecka, autorskie piosenki, ambitne materiały, inspirujące projekty?  To możliwe, a co najważniejsze, efektywne! Uczęszczając na zajęcia, dziecko rozwija również inne umiejętności:

  • praca w zespole,
  • zdolność do wyrażania własnych opinii,
  • wiara w siebie i w swoje możliwości,
  • kreatywność.

Przewaga dobrze prowadzonego kursu językowego nad wyłącznie samodzielną nauką jest spora. Warto więc rozważyć zapisanie dziecka na takie zajęcia. Regularne uczęszczanie na lekcje to najlepsza droga do językowej biegłości.