Współcześni rodzice przykładają dużą wagę do edukacji swoich dzieci, a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne traktują jako dobre uzupełnienie nauki szkolnej. Wiele instytucji organizuje bezpłatne zajęcia, dzięki którym swoje talenty mogą rozwijać wszystkie chętne dzieciaki. Podpowiadamy, gdzie szukać takich bezpłatnych dodatkowych zajęć dla swoich pociech.
1. SZKOŁA
W szkolnych murach odbywają się nie tylko obowiązkowe lekcje, tutaj organizowane są także koła zainteresowań z najróżniejszych dziedzin. Uczeń może zapisać się na kółko matematyczne, plastyczne czy muzyczne, niektóre szkoły oferują także zajęcia literackie, sportowe lub naukę gry w szachy. Zajęcia te prowadzone są przez nauczycieli przedmiotu, a rodzic zwykle nie ponosi żadnych kosztów.
2. DOMY I OŚRODKI KULTURY
W niemal każdej miejscowości znajdziemy dom lub ośrodek kultury, które oferują bezpłatne zajęcia plastyczne, muzyczne lub teatralne. Przy domach kultury nierzadko organizowane są orkiestry dęte. Uczestnicy zajęć zwykle biorą udział w przedstawieniach lub koncertach z różnych okazji. Wiele domów kultury organizuje półkolonie, dzięki którym szansę na to, aby lato spędzić atrakcyjnie, dostają także te dzieciaki, które nigdzie nie wyjeżdżają.
3. PUBLICZNA BIBLIOTEKA
Biblioteka nie jest tylko miejscem wypożyczania książek. Pracownicy tej instytucji organizują dla dorosłych i dzieci kluby dyskusyjne, warsztaty literackie, w ofercie wielu bibliotek znajdziemy także zajęcia plastyczne czy teatralne. Dzieci z talentem pisarskim czy poetyckim mogą tutaj zaprezentować swoją twórczość. Wypożyczając książki warto zapytać o takie zajęcia.
4. MIEJSKI OŚRODEK SPORTU
Bezpłatne zajęcia znajdą się dla tych dzieciaków, którym marzy się kariera sportowca. Zajęcia sportowe znajdują się w ofercie miejskich ośrodków sportu. Tutaj organizowane są treningi piłki nożnej, koszykówki, siatkówki oraz nauka pływania. Najzdolniejsi dostają możliwość udziału w zawodach.
5. PUBLICZNA SZKOŁA MUZYCZNA
Wśród dzieci znajdą się takie, które pięknie śpiewają lub marzą o tym, aby grać na wybranym instrumencie. Rodzice dzieci z talentem muzycznym powinni pomyśleć o zapisaniu swoich pociech do szkoły muzycznej. Nauka w publicznej szkole muzycznej jest bezpłatna, jednak kandydaci muszą wziąć udział w przesłuchaniu, którego celem jest ocena zdolności muzycznych niezbędnych do nauki śpiewu i gry na instrumencie. Absolwenci szkoły muzycznej otrzymują dyplom potwierdzający ich umiejętności.
6. ŚWIETLICE ŚRODOWISKOWE
W wielu miastach działają świetlice środowiskowe, w których dzieci mogą spędzić czas po lekcjach. Wychowawcy świetlicy pomagają w nauce, prowadzą zajęcia plastyczne, muzyczne czy ruchowe, organizują przedstawienia teatralne i muzyczne występy. Świetlice oferują czasami ciepłe posiłki z myślą o dzieciach pochodzących z rodzin niezamożnych.
7. KOŚCIÓŁ KATOLICKI
Kościół katolicki zachowuje od wielu tradycję dziecięcych scholi, w czasie których chętne dzieci spotykają się i wspólnie uczą religijnych pieśni, które potem wykonują podczas niedzielnych mszy i nabożeństw. Schole młodzieżowe nierzadko tworzą profesjonale zespoły muzyczne lub małe orkiestry. Dzieci należące do scholi często wyjeżdżają na wycieczki, które finansowane są w całości lub częściowo z darów wiernych.
Jak widać bezpłatnych zajęć dla dzieci jest sporo! Często wystarczy tylko rozejrzeć się w najbliższej okolicy: informacje o takich zajęciach pojawiają na stronach internetowych, dzieci otrzymują ulotki w szkole, w wielu miejscach zobaczymy plakaty zachęcające do udziału w różnych warsztatach. Dla chętnych rodziców i dzieci zawsze coś się znajdzie!