Każdy z nas nieco inaczej podchodzi do nauki języków obcych. Zależy to od naszego doświadczenia, charakteru, umiejętności i możliwości. W jaki sposób Ty się uczysz? Przygotowaliśmy dla Was humorystyczny wpis, który pokazuje typy uczniów i pomaga uniknąć trudności, jakie mogą napotkać.
Bez względu na to, czy zapisałeś się na wymarzony kurs włoskiego, czy marzy Ci się perfekcyjny hiszpański, jedno jest pewne: czeka Cię wiele nauki. Choć na początku ta wizja wydaje się ekscytująca, gdy mamy zapał i mnóstwo motywacji, z czasem ochota na regularną naukę może minąć. Dużo łatwiej jest osobom, które wybierają kursy językowe prowadzone przez profesjonalnych lektorów (np. w szkole językowej Moose). Takie wsparcie okazuje się nieocenione zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Jednak bez względu na to, czy uczysz się samodzielnie, czy pobierasz korepetycje z włoskiego lub innego języka pod okiem lektora, zapewne odnajdziesz swoje cechy w jednym z pięciu typów uczniów.
1. Organizator
Uwielbiasz planować. Masz zakreślacze we wszystkich kolorach i trzy zapasowe długopisy (na wypadek, gdyby jeden przestał pisać). Wybór podręczników był czasochłonny — w końcu należało sprawdzić recenzje i opinie wielu różnych książek, ale opłacił się. Teraz książki leżą w równym stosiku na biurku i możesz odhaczyć kolejny punkt z listy zadań. Przeglądasz różne strategie nauki i godzinami przygotowujesz fiszki ze słówkami, zapisujesz w kalendarzu terminy zajęć lub samodzielnej nauki. Tylko gdy przychodzi moment, by faktycznie wziąć się do pracy, zapał mija, bo organizowanie nauki wydaje się znacznie ciekawsze.
Zagrożenia i rozwiązania: Potrzebujesz porządku i planu — uwierz, że to bardzo mocne atuty, które mogą Ci pomóc. Pamiętaj jednak, że lepiej spędzić czas na nauce niż na organizacji, choćby była najlepsza! Zapisanie terminów w kalendarzu i trzymanie się ich jest strzałem w dziesiątkę. Jeśli faktycznie przygotowałeś całe stosy fiszek, zabieraj je ze sobą wszędzie — możesz uczyć się podczas jazdy autobusem czy przerwy w szkole.
2. Lekkoduch
Po obejrzeniu La casa de papel spodobał Ci się hiszpański i jeszcze tego samego dnia ściągnąłeś aplikację do nauki języków oraz sprawdzasz, jakie kursy językowe znajdziesz w Krakowie. Podchodzisz do nauki bez planu, ale z ogromnym entuzjazmem i na początku przyswajasz bardzo dużo materiału. Miesiąc później znajdujesz inny serial lub film i zakochujesz się w szkockim krajobrazie — ciekawe, czy Twoja szkoła językowa oferuje też angielski? Choć masz w sobie duszę odkrywcy, problemem może być słomiany zapał, który pojawia się z upływem czasu lub po napotkaniu pierwszych trudności.
Zagrożenia i rozwiązania: Uważaj, możesz mieć skłonności do porzucania nauki lub rozpoczynania nauki wielu języków jednocześnie. Może warto zapisać się na kurs włoskiego lub innego języka, który Ci się spodobał? Dobrym wyborem może być szkoła językowa Moose, która dostosuje program do Twoich indywidualnych potrzeb.
3. Marzyciel
Myślisz czasem, jak cudownie byłoby perfekcyjnie umieć angielski i dostać w końcu awans. Albo zapisać się na korepetycje z włoskiego i zwiedzić Italię bez bariery językowej. Tyle że trzeba byłoby zacząć naukę. A może lepiej sprawdzić, ile kosztuje lot do Włoch i co można tam obejrzeć…?
Zagrożenia i rozwiązania: uwielbiasz snuć plany i marzenia, ale masz trudności z wprowadzeniem ich w życie. Sfera marzeń jest bezpieczna i nie dopuszcza ryzyka porażki, ale to realizacja planów sprawi, że staną się Twoją rzeczywistością! Może warto wybrać szkołę językową — w Krakowie i innych miastach działa np. Moose — i zrobić krok w stronę spełnienia marzeń?
4. Weekendowy uczeń
Zapisałeś się do szkoły językowej, w której zajęcia odbywają się raz w tygodniu lub zaplanowałeś naukę w środy czy soboty. Sumiennie uczęszczasz na zajęcia i mówisz wszystkim, że uczysz się angielskiego czy niemieckiego. I idzie Ci całkiem nieźle! Szkoda tylko, że raz w tygodniu…
Zagrożenia i rozwiązania: Systematyczna nauka to Twój ogromny atut, ale pamiętaj, że godzina lub dwie cotygodniowej nauki to trochę za mało. W ten sposób przerabiasz niewiele materiału, z którego część i tak zapomnisz. Postaraj się zwiększyć częstotliwość zajęć, np. wybierając intensywny kurs językowy lub planując naukę w domu (np. codziennie przez godzinę).
5. Językowy komandos
Masz silną motywację: wizję awansu lub lepszej pracy, zagraniczny wyjazd lub chęć dostania się na wymarzone studia. Wszyscy mówią, że nie dasz rady i zbyt wysoko zawiesiłeś sobie poprzeczkę, ale Ty wiesz swoje. Zapisujesz się na intensywny kurs, uczysz się kilka godzin dziennie, a trudne słówka powtarzasz nawet podczas wieczornego mycia zębów. Nic nie może Cię powstrzymać! Językowy komandos ma największe szanse na sukces, ale równocześnie jest… najrzadziej spotykany.
Zagrożenia i rozwiązania: Szybkie tempo jest świetne, ale na krótką metę. Uważaj na zmęczenie i pamiętaj o świętowaniu sukcesów, którym nagrodzisz się za wysiłek włożony w naukę. A poza tym — chapeau bas! Wiesz, czego chcesz i do tego dążysz. Inni mogą brać z Ciebie przykład.